Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 18.217.144.32
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 14
Česká verze  English version  Deutsche Version

Papaver dubium L.

Mák pochybný

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Long-headed poppy
Slovenský název: Mak pochybný
Německý název: Saat-Mohn
Kód Bayer (EWRS): PAPDU
Čeleď: Papaveraceae / Makovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý ozimý plevelný druh, ze všech částí bíle nebo velmi světle krémově mléčící, zaschlé mléko tmavožluté, hnědé až černé. V půdě vytváří jednoduchý nebo větvený kůlový kořen. Lodyhy přímé, 50 – 100 (-120) cm vysoké, od báze větvené, odstále štětinatě chlupaté. Přízemní a dolní lodyžní listy dlouze křídlatě řapíkaté, obvykle 1 – 2x peřenosečné, úkrojky zubaté, koncový úkrojek není větší než ostatní; horní lodyžní listy téměř přisedlé, s úkrojky k vrcholu listu se zmenšujícími. Květní stopky bíle přitiskle chlupaté. Květy pravidelné, oboupohlavné, kališní lístky odstále chlupaté, opadavé, korunní lístky červené, pyl žlutý, nitky tyčinek neztlustlé. Tobolky lysé, válcovitě kyjovité, (2,4-) 2,6 – 3,3x delší než široké, bliznových laloků 4 – 9. Semena drobná, až 1 mm dlouhá, ledvinovitá, matná, na povrchu síťovaná, šedomodrá až šedohnědá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně, kvete od června do srpna a na jedné rostlině dozrává až několik desítek tisíc semen, dlouze dormantních, nepravidelně klíčících, zvláště na povrchu půdy.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířen v Evropě, severní Africe. Zavlečen do USA a jižní Austrálie. U nás se vyskytuje roztroušeně v nižších a teplejších středních polohách státu. Roste na okrajích komunikací, písčinách, rumištích a v polních kulturách. Nejčastěji na mírně bazických až mírně kyselých substrátech. Ve srovnání s mákem vlčím je teplomilnější, je také citlivější na stanoviště, zvláště na prostor a světlo. Zapleveluje zejména obilniny (hlavně ozimé), ozimou řepku, ale i další plodiny. Jedná se méně významný plevelný druh, avšak v některých oblastech bylo zaznamenáno jeho postupné šíření.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 15 BBCH 19 BBCH 19 BBCH 55 BBCH 55 BBCH 55 BBCH 65 BBCH 79