Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.92.91.54
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 35
Česká verze  English version  Deutsche Version

Anagallis arvensis L.

Drchnička rolní

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Scarlet pimpernel
Slovenský název: Drchnička roľná
Německý název: Acker-Gauchheil,
Roter Gauchheil
Kód Bayer (EWRS): ANGAR
Čeleď: Primulaceae / Prvosenkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletá, drobná bylina. Je mělce upevněna v půdě jemným kůlovým kořenem. Lodyha poléhavá, vystoupavá až ± přímá, větvená, 6 – 30 (-50) cm dlouhá, čtyřhranná. Listy vstřícné, přisedlé, celokrajné, tvarem vejčité, světlezelené, horní listy užší než dolní, úzce vejčité až kopinaté. Lodyha a listy zvláště v mládí žláznatě tečkované. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách v úžlabí listů, stopky tenké, 1,5 – 2,5x delší než listy. Kalich hluboce dělený, pěticípý. Koruna kolovitá, zpravidla 4 – 7 mm v průměru, tvořená 5 ohnivě červenými nebo vzácně azurově modrými plátky, korunní cípy vejčité až eliptické, při bázi se překrývající, na vrcholu mělce vyhlodávané až celokrajné, hustě žláznatě brvité. Plodem je kulovitá tobolka, s vytrvávající čnělkou, otvírající se víčkem, která obsahuje až 40 drobných semen. Semena jsou trojboká, 1 – 1,7 mm dlouhá a 1 – 1,3 mm široká, s jemně bradavčitým, matným povrchem, červenohnědá až tmavohnědá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvete od června až do podzimu a na jedné rostlině dozrává zpravidla několik set semen. Semena po dozrání špatně klíčí. Nejlépe klíčí na jaře po přezimování z povrchových vrstev půdy. V půdě si udržuje klíčivost několik roků.
Rozšíření a hospodářský význam: Původní ve Středozemí, rozšířena v Evropě, západní a střední Asii, druhotně téměř po celém světě. U nás se vyskytuje hojně v teplejších oblastech a nižších polohách, ve vyšších polohách řidčeji. Roste na polích, zahradách, vinicích, pustých místech; půdy písčité až hlinité, s kyselou až neutrální reakcí. Na polích se drchnička vyskytuje jako méně nebezpečný plevel v obilninách, okopaninách, zeleninách či prořídlých víceletých pícninách. Rostlina je mírně jedovatá pro skot, drůbež a psy. Účinnou látkou je glykosid cyklamin.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 22 BBCH 35 BBCH 55 BBCH 55 BBCH 65 BBCH 81