Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.233.221.90
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 39
Česká verze  English version  Deutsche Version

Urtica urens L.

Kopřiva žahavka

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Žahavka roční
Anglický název: Annual nettle,
small nettle,
dog nettle
Slovenský název: Pŕhľava malá
Německý název: Kleine Brennessel
Kód Bayer (EWRS): URTUR
Čeleď: Urticaceae / Kopřivovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletá bylina s jednoduchým kůlovým kořenem. Lodyha (5 -) 10 – 40 (- 70) cm vysoká, zpravidla přímá, nevětvená nebo v horní polovině větvená, 4hranná, s roztroušenými žahavými chlupy (obr.), nežahavé chlupy ojediněle nebo zcela chybějí. Listy vstřícné, řapíkaté, na okraji zubaté, čepel široce vejčitá, vejčitá až podlouhlá, na vrcholu v obrysu tupá, na bázi klínovitě až tupě zúžená, s roztroušenými žahavými chlupy. Palisty malé, kopinaté, celokrajné. Květy drobné, zelenavě zbarvené, jednopohlavné, jednodomé, prašníkové i pestíkové květy společně v jednom květenství. Prašníkové květy se 4 stejně velkými okvětními lístky a zakrnělým pestíkem, pestíkové květy se 4 okvětními lístky, z toho 2 vnější poněkud menší než 2 vnitřní, které se za plodu mírně zvětšují a zpravidla těsně obalují zralý plod. Plodem je silně zploštělá nažka, v obrysu vejčitá, 1,7 – 2 mm dlouhá a 1,2 – 1,4 mm široká, světle hnědá, hnědá až zelenavě hnědá, slabě lesklá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvete od května do pozdního podzimu a na jedné rostlině dozrává až přes 1 000 nažek, které klíčí po dozrání poměrně málo. Významně klíčí po promrznutí půdy na jaře, kdy vzchází z hloubky 1 až 2 cm. Nažky vydrží v půdě životné až několik let. Nažky se šíří osivem, balíčkovanou sadbou, kompostem aj.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířena téměř po celém světě. U nás hojná až velmi hojná po celém území státu, zvláště v nižších polohách. Roste na polích (především okopaniny), v zahrádkách, pařeništích, zelinářských a zahradnických závodech, na rumištích, návsích, opuštěných místech v okolí lidských sídlišť apod. Jedná se o druh nitrofilní. Roste především na půdách bohatých na živiny. Časné mrazy jí neškodí, v jižních zemích s mírnou zimou kvete po celou zimu. Má v teplém období velmi krátký životní cyklus a může kvést a přinášet semena i několik týdnů po vzejití. Patří mezi méně nebezpečné plevele, obtížná zejména v zahradnických podnicích. Sekané mladé rostliny jsou vhodným doplňkovým krmivem pro drůbež. Nať se využívá ve farmacii.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 33 BBCH 65 BBCH 75 BBCH 75 BBCH 75