Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 44.210.85.190
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 17
Česká verze  English version  Deutsche Version

Vicia angustifolia L.

Vikev úzkolistá

Vědecká synonyma: Vicia sativa L. subsp. angustifolia (L.) GAUDIN,
Vicia sativa L. subsp. nigra (L.) EHRH.
Česká synonyma: Vikev setá úzkolistá
Anglický název: Narrow-leaved vetch
Slovenský název: Vika úzkolistá
Německý název: Schmalblättrige Wicke
Kód Bayer (EWRS): VICAN
Čeleď: Fabaceae / Bobovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý ozimý plevelný druh. Kořeny dlouhé, tenké, větvené. Lodyhy vystoupavé, poléhavé nebo popínavé, (7 -) 35 – 55 (- 80) cm dlouhé, hranaté, lysé nebo řídce chlupaté, často na bázi načernalé. Listy střídavé, sudozpeřené s 3 – 5 (- 6) páry lístků, vřeteno listu zakončené větvenou úponkou; palisty polostřelovité nebo s 1 – 2 zuby, 3 – 8 mm dlouhé, olysalé, zelené až načernalé; lístky krátce řapíkaté, u dolních listů srdčité, vejčité až kopinaté, u horních čárkovité, podlouhlé až kopinaté, někdy na celé rostlině přibližně stejného tvaru, čárkovité, podlouhlé až kopinaté, 5 – 30 (- 45) mm dlouhé, 0,5 – 3 (- 10) mm široké, na vrcholu uťaté, vykrojené nebo zašpičatělé. Květenství velmi krátce stopkaté, s 1 – 2 (- 4) květy, stopky květenství 1 – 3 mm dlouhé. Květy šikmo odstálé až nicí; kalich trubkovitý, 7 – 9 mm dlouhý, kališní cípy stejně dlouhé, z trojúhelníkovité báze šídlovité, kratší než kališní trubka; koruna 10 – 15 mm dlouhá, červenofialová, pavéza často tmavší než křídla a člunek. Lusky se (3 -) 9 – 10 (- 12) semeny, čárkovité, (20 -) 40 – 55 (- 60) mm dlouhé, (3 -) 4 – 5,5 (- 6) mm široké, lysé nebo krátce chlupaté, hnědočerné nebo hnědošedé. Semena kulovitá až sféroidní, (2 -) 3 – 3,5 (- 4) mm velká, hladká, černá, hnědá nebo olivově zelená, jednobarevná nebo s tmavšími skvrnami, sametově matná, hilum zabírá 1/6 – 1/5 obvodu semene.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se generativně. Kvete od dubna do srpna až září a na jedné rostlině dozrává asi 100 semen, která jsou zpravidla dlouze dormantní a nepravidelně klíčivá. Vzchází nejčastěji na podzim nebo časně zjara z hloubky až přes 5 cm. Semena vydrží v půdě dlouho životná.
Rozšíření a hospodářský význam: Vyskytuje se v Evropě, na sever po Anglii, jižní Norsko, střední Švédsko a Finsko, západní Asie, severní Afrika, izolovaná arela v Japonsku, v Severní Americe pěstovaná a zplanělá. U nás je rozšířena roztroušeně po celém území státu od nížin až do horských poloh, v teplejších územích až hojně. Roste na loukách, písčinách, křovinách a lesních lemech, lesích a pasekách, polích, okrajích cest, rumištích, náspech aj. Vyskytuje se na různých geologických podkladech i na různých půdách, většinou na slunných, teplých a sušších stanovištích. Zapleveluje zejména prořídlé víceleté pícniny, ozimé obiloviny, ale i jiné plodiny. Jedná se o méně významný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 13 BBCH 21 BBCH 36 BBCH 65 BBCH 89 BBCH 89