Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 54.196.114.118
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 5
Česká verze  English version  Deutsche Version

Matricaria discoidea DC.

Heřmánek terčovitý

Vědecká synonyma: Chamomilla suaveolens (PURSH) RYDB.,
Matricaria matricarioides (LESS.) PORTER
Česká synonyma: Heřmánek vonný,
Heřmánek cizí
Anglický název: Pineapple-weed
Slovenský název: Rumanček diskovitý
Německý název: Strahlenlose Kamille
Kód Bayer (EWRS): MATMT
Čeleď: Asteraceae / Hvězdnicovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletá ozimá, silně aromatická bylina s kůlovým kořenem. Lodyha je přímá, 5 – 40 cm dlouhá, často již od báze bohatě větvená, lysá nebo pod úbory řídce chlupatá, hustě olistěná. Listy střídavé, přisedlé, 2 – 6 cm dlouhé, v obrysu úzce obvejčité až eliptické, 2 – 3x peřenosečné, úkrojky čárkovitě kopinaté, až 1 mm široké, osténkatě špičaté, husté. Úbory krátce stopkaté (0,5 – 3 cm), bez jazykovitých květů, v ± hustém vrcholičnatě větveném květenství; zákrov víceřadý; květy pouze trubkovité, oboupohlavné, zelenožluté, s korunou 4cípou. Nažky podlouhlého tvaru, prohnuté, asi 1,2 mm dlouhé, povrch je slabě lesklý, na hřbetní straně hladký, bez žeber, na břišní straně s 2 – 4 žebry. Barva oplodí šedohnědá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně, kvete od června do srpna a na jedné rostlině dozrává několik tisíc nažek s nepravidelnou délkou dormance, klíčících především z povrchu půdy. V půdě vydrží životné několik let. Šíří se vysemeněním z dozrálých rostlin, statkovými hnojivy, vodou, větrem aj.
Rozšíření a hospodářský význam: Původní pravděpodobně na Dálném Východě, na západ Severní Ameriky asi zavlečen; nyní druhotně v mírném pásu téměř celé Eurasie i Severní Ameriky. V Evropě poprvé kolem roku 1850 (botanická zahrada v Berlíně), v Čechách se objevil již roku 1853 a rychle se šířil podél cest a dráhy. Na Moravu se dostal až kolem roku 1900. Jedná se u nás tedy o neofyt, je hojně rozšířen po celém státě od nížin až po horská území. Roste převážně na sešlapávaných místech v obcích, na okrajích cest a na rumištích, na polích a zahradách. Jedná se o méně nebezpečný plevelný druh. V lidovém lékařství bývá používán jako náhražka heřmánku pravého.
BBCH 00 BBCH 14 BBCH 16 BBCH 18 BBCH 19 BBCH 32 BBCH 35 BBCH 61 BBCH 63 BBCH 63 BBCH 65 BBCH 89