Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.229.117.191
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 40
Česká verze  English version  Deutsche Version

Amaranthus retroflexus L.

Laskavec ohnutý

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Laskavec srstnatý
Anglický název: Common amarant,
pig weed
Slovenský název: Láskavec ohnutý
Německý název: Zurückgebogener Amarant,
Zurückgekrümmter Fuchsschwanz,
Rauhhaariger Amarant
Kód Bayer (EWRS): AMARE
Čeleď: Amaranthaceae / Laskavcovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý pozdní jarní plevelný druh. Kořen je silný kůlový s četnými postranními kořeny. Lodyha je (2 -) 10 – 200 cm vysoká, přímá, jednoduchá nebo větvená, poněkud rozbrázděná, hustě a krátce vlnatě pýřitá, zelená až červenavá. Listy dlouze řapíkaté, čepele kosníkovitě vejčité až podlouhlé, tupé až zašpičatělé, na bázi klínovité, ploché, na okraji někdy mírně zvlněné. Nahloučený, přímý lichoklas je tvořen drobnými jedno nebo oboupohlavními, zelenými až bledými květy, shloučenými v květní klubíčka. Květní listénce jsou tuhé a pichlavé, o málo nebo až 2x delší než okvětní lístky. Menší lichoklasy vyrůstají též v úžlabí listů. Plodem jsou elipsoidní, jednosemenné tobolky, otvírající se obřízně víčkem. Semena jsou v obrysu téměř okrouhlá, čočkovitá, 1 – 1,2 mm v průměru, černá, s hladkým, silně lesklým povrchem. U jizvy je zřetelný malý zobáčkovitý výstupek.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvete od července do října. Vyznačuje se mimořádně vysokou tvorbou semen, jichž dozrává na jedné rostlině až několik set tisíc. Semena dozrávají postupně a snadno vypadávají do okolí mateřské rostliny, kde při silném výskytu tvoří často černý pokryv. Čerstvě dozrálá semena jsou málo klíčivá. Hromadně klíčí až po přezimování v půdě, později na jaře až do podzimu, nejlépe z hloubky 1 až 2 cm či při příznivé vlhkosti z povrchu půdy. Může se šířit osivem, kompostem, statkovými hnojivy aj.
Rozšíření a hospodářský význam: Původem v Severní Americe, odkud se postupně rozšířil v teplejších a mírných oblastech všech kontinentů. U nás je zdomácnělý v nižších polohách, do podhůří zavlékán jen ojediněle. Vyskytuje se na rumištích, skládkách, zahradách, polích, kompostech, podél cest, v příkopech apod. Nitrofilní, dosti teplobytný druh, snáší půdy i mírně zasolené, k pH indiferentní. Zapleveluje především okopaniny, zeleniny a ostatní širokořádkové plodiny, též v sadech a vinicích. Může se vyskytovat i v prořídlých obilovinách. Patří mezi velmi nebezpečné plevele. Značně rezistentní vůči herbicidům.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 14 BBCH 18 BBCH 51 BBCH 67 BBCH 79 BBCH 81