Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 44.200.117.166
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 20
Česká verze  English version  Deutsche Version

Asclepias syriaca L.

Klejicha hedvábná

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Klejicha vatočník
Anglický název: Common milkweed
Slovenský název: Glejovka americká
Německý název: Syrische Seidenpflanze
Kód Bayer (EWRS): ASCSY
Čeleď: Asclepiadaceae / Klejichovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Vytrvalá bylina, při poranění silně bíle mléčící. Oddenek dlouhý plazivý, dužnatý, 1 – 2 (-3) cm tlustý. Lodyha přímá, nevětvená, téměř oblá, 100 – 200 cm vysoká, krátce hustě pýřitá, zelená, nachově skvrnitá, s centrální dutinou. Listy vstřícné, krátce řapíkaté; čepel vejčitá, na bázi zaokrouhlená, tupě špičatá, celokrajná, na líci tmavě zelená, krátce chlupatá, na rubu šedozelená, hustě vlnatě chlupatá. Květy jsou (4-) 5četné, oboupohlavné, pravidelné, špinavě nafialovělé, růžové až bělavé, vonné, v bohatých lichookolících. Plodem jsou podlouhle vejcovité měchýřky, 8 – 11 cm dlouhé, 2 – 3 cm široké, špičaté, plstnaté, osténkaté, otvírající se břišním švem. Semena jsou vejcovitá, zploštělá, 9 – 10 mm dlouhá, s křídlatým okrajem, světle hnědá, s dlouhým, hedvábně lesklým, bílým chmýrem.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se generativním, ale především vegetativním způsobem (oddenky). Kvete od června do srpna.
Rozšíření a hospodářský význam: Primárně ve východní části Severní Ameriky a pěstováním rozšířena do mnoha oblastí světa. Ve své vlasti roste v přirozených prériích, na okrajích lesů, podél cest, na ladem ležící půdě a vystupuje také jako velmi významný a nebezpečný vytrvalý polní plevel, především širokořádkových kultur (kukuřice, soja). Do ČR byla klejicha introdukována úmyslně jako textilní a okrasná rostlina. V současné době se u nás vyskytuje ve formě zbytků kultur (je někdy pěstována jako okrasná trvalka) a jako zplanělé rostliny podél cest, železnic, v okolí zpracovatelských textilních závodů, na rumištích u zahrad, okrajích vinic, v travních porostech. Jako polní plevel zatím vystupuje velmi ojediněle. Zplaňuje (někdy i zdomácňuje) hlavně v teplejších územích (Polabí, Břeclavsko, Znojemsko, Haná aj.). Jedná se potenciální nebezpečný zahradní a polní plevel v teplých oblastech.
BBCH 00 BBCH 00 BBCH 12 BBCH 32 BBCH 37 BBCH 65 BBCH 69 BBCH 77 BBCH 79 BBCH 79 BBCH 79