Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 18.191.216.163
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 18
Česká verze  English version  Deutsche Version

Galeopsis pubescens BESSER

Konopice pýřitá

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Downy hemp-nettle
Slovenský název: Konopnica páperistá
Německý název: Weichhaariger Hohlzahn
Kód Bayer (EWRS): GAEPU
Čeleď: Lamiaceae / Hluchavkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý časně jarní plevelný druh s krátkým, větveným kořenem. Lodyha přímá, 4 hranná, většinou již od báze větvená, pod uzlinami nepříliš ztlustlá, hustě přitiskle pýřitě chlupatá, hrany s chlupy delšími, mezi nimi, zejména v horní části lodyhy stopkaté žlázky s tmavě červeným až černým sekretem. Listy vstřícné, křižmostojné, řapíkaté, s vejčitě kopinatou až vejčitou čepelí, na okrajích hustě drobně pilovitou. Květenstvím jsou 2 – 8 květé lichopřesleny, nahloučené na vrcholu hlavní lodyhy a postranních větví. Květy souměrné, oboupohlavné, pyskaté. Kalich zvonkovitý; koruna 15 – 25 mm dlouhá, přibližně 3x delší než kalich, purpurově červená, vzácně žlutá. Tvrdky vejčité až hruškovité, 2,5 mm dlouhé, 2 mm široké, na vnější straně zaoblené, na povrchu jemně hrbolkaté, hnědé, s černou mramorovou kresbou.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Rostliny kvetou od července do října. Na jedné rostlině dozrává průměrně několik set tvrdek, které snadno vysemeňují ještě před sklizní plodiny a zůstávají v půdě životné několik let. Tvrdky klíčí a vzcházejí hromadně brzo zjara a nepravidelně během celé vegetační doby.
Rozšíření a hospodářský význam: Roste ve střední, jižní a východní Evropě. U nás se vyskytuje roztroušeně po celém území, od nížin až do horských oblastí. Nitrofilní druh rostoucí v křovinách, pobřežních houštinách, na pasekách, v lemech lesů, cest, na návsích, rumištích, kolem dvorů a zahrad, řidčeji jako plevel v polích. Zapleveluje hlavně jarní obilniny a ostatní časněji vysévané plodiny. Jedná se o málo významný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 14 BBCH 34 BBCH 63 BBCH 63 BBCH 65 BBCH 75 BBCH 89