Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.138.114.94
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 11
Česká verze  English version  Deutsche Version

Papaver argemone L.

Mák polní

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Prickly poppy
Slovenský název: Mak poľný
Německý název: Sand-Mohn
Kód Bayer (EWRS): PAPAR
Čeleď: Papaveraceae / Makovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý ozimý plevelný druh, ze všech částí bíle mléčící. Lodyhy 15 – 50 cm vysoké, jednoduché nebo v horní části chudě větvené, přímé nebo vystoupavé, štětinatě chlupaté až téměř olysalé. Přízemní listy velmi dlouze řapíkaté, většinou 2x peřenosečné, úkrojky vejčité až čárkovitě kopinaté; lodyžní listy krátce řapíkaté až téměř přisedlé, 1 – 2x peřenosečné, s úkrojky kopinatými až čárkovitými. Květy oboupohlavné, pravidelné, na dlouhých přitiskle chlupatých stopkách. Korunní lístky červené s černou skvrnou na bázi, ± stejně široké, nepřekrývající se; nitky tyčinek kyjovitě rozšířené, tmavě fialové až černé (obr.); pyl tmavě fialový; blizna 3 – 6 laločná. Tobolky jsou dlouze oválné až kyjovité, 4 – 6x delší než široké, obvykle štětinaté, s vyniklými podélnými žebry. Semena jsou drobná, ledvinovitá, až 1 mm dlouhá, matná, šedavě zbarvená se síťovaným povrchem.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně, kvete od května do června a na jedné rostlině dozrává až několik tisíc semen (asi 3 000). Semena jsou nepravidelně klíčivá, klíčí dobře z povrchu půdy nebo z malé hloubky, většinou na podzim a dobře přezimují v listových růžicích.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířen v západní a střední Evropě, jižní Skandinávii, na Ukrajině. V ČR se vyskytuje hojně až roztroušeně především v teplejších a nížinných polohách. Roste na polích, okrajích komunikací, ve vinicích, vzácněji na rumištích a v xerotermních travinných porostech. Vyhledává bazické až mírně kyselé půdy a písčiny nižších poloh. Zapleveluje především ozimy (obilniny) a víceleté pícniny. Vlivem intenzivního používání herbicidů v obilninách se dnes vyskytuje na polích řídce. Jedná se o málo významný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 14 BBCH 16 BBCH 19 BBCH 55 BBCH 55 BBCH 65 BBCH 65 BBCH 69 - detail tyčinek BBCH 79