Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 44.210.85.190
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 29
Česká verze  English version  Deutsche Version

Asperugo procumbens L.

Ostrolist poléhavý

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Madwort
Slovenský název: Ostrolist ležatý
Německý název: Schlangenäuglein,
Schärfling,
Scharfkraut
Kód Bayer (EWRS): ASGPR
Čeleď: Boraginaceae / Brutnákovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý ozimý druh. Lodyha poléhavá nebo vystoupavá, (15-) 20 – 35 (-50) cm dlouhá, chudě větvená, po celé délce krátce drsně chlupatá, tupě hranatá. Listy v dolní části lodyhy střídavé, v horní vstřícné nebo dvouřadě střídavé, řapíkaté, čepel eliptická, celokrajná nebo mírně zubatá, po obou stranách odstále štětinatě chlupatá. Květy oboupohlavné; kališní cípy nestejně dlouhé, drsně chlupaté, po odkvětu se kalich zvětšuje ve dva laločnaté, zubaté, k sobě přiložené úšty, které těsně obalují tvrdky; koruna kolovitá až nálevkovitá, modrofialová. Tvrdky podlouhle vejcovité, zploštělé, 3 – 3,5 mm dlouhé, světle hnědé, s bradavčitým oplodím.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně, kvete od května do srpna, tvrdky jsou dlouze dormantní a životné v půdě.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířen v Evropě, v západní Sibiři a Střední Asii. Zavlečen do Severní Ameriky. V ČR se vyskytuje roztroušeně v teplejších oblastech státu (dolní a střední Poohří, České Středohoří, širší okolí Prahy, dolní Podyjí, okolí Brna, jihomoravské pahorkatiny). Roste na rumištích, navážkách, železničních náspech, skládkách, kompostech, květinových záhonech, okrajích polí apod. Nejčastěji na živinami bohatých, hlinitých, místy kamenitých půdách. Jako plevel na orné půdě výjimečně. Jedná se o málo významný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 36 BBCH 65 BBCH 79