Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 18.220.64.128
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 7
Česká verze  English version  Deutsche Version

Myosotis arvensis (L.) HILL

Pomněnka rolní

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Field forget-me-not
Slovenský název: Nezábudka roľná
Německý název: Acker-Vergißmeinnicht
Kód Bayer (EWRS): MYOAR
Čeleď: Boraginaceae / Brutnákovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý ozimý plevelný druh s tenkými kořeny. Lodyha (15-) 30 – 40 (-60) cm vysoká, přímá, tuhá, nevýrazně 4 – 5 hranná, větvená, hustě odstále chlupatá. Listy na obou stranách hustě odstále chlupaté, dolní obkopinaté, na vrcholu zaokrouhlené, horní listy postupně se zmenšující, široce kopinaté, na vrcholu zašpičatělé. Květenstvím jsou bohaté (až 40květé) vijany, bez listenů, květní stopky za plodu 5 – 7 mm dlouhé, šikmo vzhůru odstálé, delší než kalich. Kalich je trubkovitý, chlupatý, kališní cípy ± zdéli 1/2 kalicha, trojúhelníkovité, špičaté. Koruna kolovitá až nálevkovitá, světle modrá až modrá. Tvrdky kapkovitého tvaru s úzkým lemem po celém obvodu, 1,4 – 1,8 mm dlouhé, asi 1,2 mm široké, na hřbetní straně vypouklé, na břišní straně střechovité, vysoce lesklé, hnědé až černé (nedozrálé zelené).
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od června do září a na jedné rostlině dozrává několik set tvrdek (asi 700). Již po dozrání dobře klíčí, nejlépe z povrchových vrstev, ale klíčivost v půdě se poměrně rychle ztrácí. Vzchází během celého vegetačního období, nejvíce na podzim, kdy následně vytváří bohaté listové růžice, jež přezimují. Na pole bývají tvrdky zanášeny špatně vyčištěným osivem drobnosemenných plodin (jetelovin). Háčkovitě chlupaté kalichy uzavírající tvrdky umožňují exozoochorní šíření.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířena v Evropě vyjma nejsevernějších částí, v severní Africe, Asii, adventivně v Severní Americe. U nás se vyskytuje hojně až roztroušeně na celém území. Roste na polích, úhorech, vinicích, podél komunikací, řidčeji na ruderalizovaných místech v obcích, v zahrádkách aj. Především na půdách humózních, živinami bohatých, lehčích až středních. Zapleveluje hlavně ozimé plodiny (obilniny, řepku), ale i jařiny, okopaniny a prořídlé jeteloviny. Pro svůj nižší růst není příliš nebezpečným plevelem. Jedná se o méně významný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 18 BBCH 31 BBCH 33 BBCH 65 BBCH 65 BBCH 65 BBCH 89 BBCH 95