Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 35.170.81.33
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 25
Česká verze  English version  Deutsche Version

Chenopodium ficifolium SM.

Merlík fíkolistý

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Merlík smokvolistý
Anglický název: Fig-leaved goosefoot
Slovenský název: Mrlík smokvoňolistý,
Mrlík figovníkolistý
Německý název: Feigenblättriger Gänsefuss
Kód Bayer (EWRS): CHEFI
Čeleď: Chenopodiaceae / Merlíkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý pozdní jarní plevelný druh. Lodyha je vzpřímená až vystoupavá, až 1,5 (-1,7) m vysoká, řídce až bohatě větvená, rýhovaná. Listy světle zelené, čepel většinou 2 – 2,5 (-4)x delší než široká, úzce kosníkovitá, na rubu nápadně pomoučená; dolní listy výrazně řapíkaté, trojlaločné, s klínovitou bází, postranní úkrojky kratší než prostřední, prostřední úkrojek dlouhý, často úzký, s okraji zvlněnými až zoubkovanými, zřídka celokrajnými; čepel horních listů většinou řapíkatá, nevýrazně trojlaločná až kopinatá, celokrajná až zubatá, špičatá. Květenstvím je poněkud rozvolněná licholata s četnými listeny a 5 – 20květými klubíčky. Květy velmi malé, 1,3 – 1,8 mm v průměru, nápadně pomoučené, žlutavé až hnědavé; okvětí do 1/2 srostlé, za plodu úplně zakrývající nažky. Plodem je nažka uzavřená v zeleném okvětí, čočkovitého tvaru, matná, lysá, šedočerná až šedohnědá, 0,8 – 1 mm v průměru. Po odstranění blanitého oplodí, pevně přitisknutého k semenu, zůstane lesklé, tmavohnědé až černé semeno, na povrchu jemně dolíčkované.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od července do září a na jedné rostlině dozrává až několik tisíc nažek. Dozrálé nažky snadno vypadávají z květenství do okolí mateřské rostliny. Po dozrání jsou méně klíčivé, teprve po promrznutí v půdě, v příštím roce později na jaře klíčí nejlépe z povrchové vrstvy půdy. Na teplejších stanovištích se klíční rostliny objevují i časněji na jaře.
Rozšíření a hospodářský význam: Merlík fíkolistý je původní od Středozemí do východní Asie, druhotně rozšířen v celé Eurasii. U nás archeofytem, vyskytuje se od nížin až do podhůří, v teplejších oblastech hojně, na ostatním území roztroušeně. Roste na ruderálních plochách, na okrajích hnojišť a silážních jam, smetištích, kompostech, okrajích cest, březích vod, v zahradách, na polích aj. Vyhledává vlhčí půdy bohaté živinami, zejména dusíkem. Zapleveluje především širokořádkové plodiny (okopaniny, zeleniny), květinové záhony apod. Jedná se o méně významný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 32 BBCH 38 BBCH 69