Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.235.60.197
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 33
Česká verze  English version  Deutsche Version

Myosurus minimus L.

Myší ocásek nejmenší

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Myšinka nejmenší
Anglický název: Mousetail
Slovenský název: Myší chvostík nejmenší
Německý název: Mäuseschwänzchen
Kód Bayer (EWRS): MYSMI
Čeleď: Ranunculaceae / Pryskyřníkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý, ozimý drobný plevelný druh. Rostliny (5-) 10 – 16 (-18) cm vysoké, lysé. Stonek nízký, zakončený jediným květem. Listy pouze v přízemní růžici, četné, čárkovité, celokrajné, tupě zakončené, lysé. Kališních lístků 5, jsou úzce obvejčité, ostruhaté, bílé až nazelenalé; korunních lístků 5, jsou úzké, kornoutovité, 2,5 – 3 mm dlouhé, žluté, na bázi s jamkou a nektarovou šupinou. Plodolistů mnoho na kuželovitém květním lůžku za plodu nápadně prodlouženém. Plodem jsou drobné nažky, umístěné na dlouhém válcovitém plodenství, které je uzounké, dlouhé až 6 cm, podobné myšímu ocásku. Nažky jsou v obrysu tvaru pravidelně nebo nepravidelně obdélníkového, v příčném průřezu tvaru trojhranného, 0,9 – 1,2 (-1,5) mm dlouhé. Na vrcholu jsou opatřeny krátkým, většinou přímým zobánkem. Na obrysu jsou nepravidelně křídlovité přívěsky. Povrch nažek je matný nebo slabě lesklý, porostlý šupinkovitými výrůstky, barva oplodí je hnědá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od dubna do června a na jedné rostlině dozrává velké množství nažek, které se snadno šíří větrem. Ve vlhkých letech vzchází často hromadně. S nástupem letního sucha rychle dozrává a odumírá.
Rozšíření a hospodářský význam: Vyskytuje se v Evropě kromě nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, v severní Africe, Přední Asii, atlantické Severní Americe, Kalifornii, jihovýchodní Austrálii. U nás je rozšířen hlavně v teplejších oblastech. Roste na polích, obnažených dnech rybníků, zaplavovaných půdách apod., většinou na vlhkých písčitých až jílovitých půdách kyselé až slabě alkalické reakce a též na mírně zasolených půdách. V důsledku intenzivního zemědělství však značně z polí ubývá a stává se vzácnějším. Jedná se o hospodářsky nevýznamný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 19 BBCH 69 BBCH 69 BBCH 73