Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 18.188.152.162
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 20
Česká verze  English version  Deutsche Version

Persicaria hydropiper (L.) DELARBRE

Rdesno peprník

Vědecká synonyma: Polygonum hydropiper L.
Česká synonyma:
Anglický název: Water-pepper
Slovenský název: Stavikrv pieprový,
Horčiak pieprový
Německý název: Pfeffer-Knöterich
Kód Bayer (EWRS): POLHY
Čeleď: Polygonaceae / Rdesnovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý pozdní jarní plevel s listy výrazně palčivé chuti. Lodyhy přímé nebo vystoupavé, (15-) 25 – 60 (-100) cm vysoké, většinou větvené, uzliny především v dolní polovině lodyhy často ztlustlé, lodyhy zelené, mnohdy však červenavě až fialově naběhlé, lysé. Listy krátce zřetelně řapíkaté; čepel listů kopinatá až podlouhlá, k oběma koncům zúžená. Botky k lodyze volně přitisklé, na bázi často mírně nadmuté, na horním okraji uťaté, oddáleně brvité, brvy 0,5 – 2,5 mm dlouhé. Květenství řídké, přetrhované, na vrcholu slabě nicí lichoklasy. Květy drobné, pravidelné, oboupohlavné; okvětí 3 – 4,5 mm dlouhé, se zelenavými, na okraji bělavými až narůžovělými cípy s hojnými žlázkami. Nažky vejčitě oválné, na vrcholu zašpičatělé, tupě tříhranné, 2,5 – 3,5 mm dlouhé, 1,5 – 2 mm široké, ± matné, tmavě hnědé až téměř černé, zpravidla uzavřené v zaschlém okvětí.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od června do září a na jedné rostlině dozrává až několik set nažek, které snadno vypadávají z květenství. Čerstvě dozrálé nažky klíčí špatně a nepravidelně. Klíčivost se zvyšuje přezimováním v půdě. Hojně klíčí později na jaře, při vyšších teplotách půdy, za dostatečné půdní vlhkosti a nejlépe z hloubky do 3 cm.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířeno v Evropě, převážně v mírném pásmu, jižní Středozemí, Kavkaz, severní Indie, druhotně i jinde (Severní Amerika). U nás se vyskytuje roztroušeně až velmi hojně od nížin až po nižší polohy hor. Roste kolem vodních toků, rybníků, v příkopech, u cest, na zaplavovaných místech, vlhkých polích aj. Na půdách dobře zásobených vodou a živinami. Zapleveluje hlavně širokořádkové plodiny (okopaniny, kukuřice, zeleniny), ale i prořídlé obilniny, luskoviny aj. Jedná se obecně o méně až středně významný plevel. Poskytuje peprníkovou nať, která byla dříve hojně používána v lidovém léčitelství. Znehodnocuje píci – rostliny mají nepříjemnou hořkou a pálivou chuť po pepři, ve větším množství jedovaté.
BBCH 00 BBCH 11 BBCH 22 BBCH 36 BBCH 51 BBCH 61 BBCH 81 BBCH 85