Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.235.60.197
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 25
Česká verze  English version  Deutsche Version

Veronica agrestis L.

Rozrazil polní

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Green field-speedwell
Slovenský název: Veronika poľná
Německý název: Acker-Ehrenpreis
Kód Bayer (EWRS): VERAG
Čeleď: Scrophulariaceae / Krtičníkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý ozimý nebo jarní, světlezelený až žlutozelený plevelný druh. Lodyha obvykle od báze větvená ve větší počet větví, větve v dolní části poléhavé, na uzlinách příležitostně kořenující, v horní polovině vystoupavé, 5 – 20 cm dlouhé, oblé, chlupaté krátkými kupředu obloukovitě zahnutými chlupy s vtroušenými delšími odstálými chlupy krycími i žláznatými. Lodyžní listy často všechny vstřícné nebo jen nejhořejší střídavé, krátce řapíkaté, čepel podlouhle vejčitá až eliptická, výrazně delší než široká (o 1/4 – 1/3), na bázi uťatá až zaokrouhlená, po okraji jemně nepravidelně vroubkovaná či pilovitá, oboustranně chlupatá a žláznatá. Květenství řídký hrozen, takže květy jsou zdánlivě jednotlivé v úžlabí listům podobných listenů. Květní stopky obvykle kratší než listeny (zdéli 1/2 nebo nanejvýš stejně dlouhé jako listeny). Květy oboupohlavné, čtyřčetné; kalich delší než koruna, jen na bázi srostlý, 4 kališní cípy kopinaté, na vrcholu tupě špičaté, s roztroušenými stejně dlouhými krycími i žláznatými chlupy, bázemi se nepřekrývající; koruna 4 – 6 mm v průměru, bílá s modrým nebo růžovým nádechem a modrým žilkováním. Tobolky dvoupouzdré, zploštělé, srdcovitého tvaru, pokryté pouze žláznatými stejně dlouhými chlupy, zářez tobolky úzký (jeho ramena svírají ostrý úhel); čnělka za plodu rovná, krátká, nanejvýš 1 (-1,2) mm dlouhá, nepřevyšující zářez tobolky. Semena drobná, miskovitá, v obrysu vejčitá, 1,2 – 1,6 mm dlouhá, matná, drsná, jemně dolíčkovaná, žlutavě až hnědožlutě zbarvená.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se generativním způsobem. Kvete již od března do pozdního podzimu (někdy i v teplé zimě) a na jedné rostlině postupně dozrává až několik set semen (až 300). Tobolky se otvírají při vlhkém počasí a semena vypadávají na půdu. Čerstvě dozrálá semena jsou dobře klíčivá, vzchází celoročně z povrchové vrstvy půdy, nejvíce na jaře po přezimování.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířen v západní, střední a severní Evropě, na východě dosahuje po Moskevskou oblast, vyhýbá se kontinentální jihovýchodní Evropě. Zavlečen na Novém Zélandě, v USA. U nás archeofyt, vyskytuje se velmi roztroušeně v některých oblastech, zejména středních polohách státu, nejvíce v nadmořské výšce 350 – 570 m n.m. Roste hlavně v klimaticky vlhčích oblastech, na čerstvě vlhkých, lehčích, minerálně bohatých půdách slabě kyselé reakce, vyhýbá se vápnitým podkladům a výrazně suchým oblastem. Vyskytuje se na polích, zahradách, v sadech, na rumištích a jiných disturbovaných stanovištích. Zapleveluje obilniny, řepku, okopaniny, zeleniny, víceleté pícniny a další plodiny. Jedná se o málo významný plevelný druh, je zařazen mezi silně ohrožené taxony cévnatých rostlin naší květeny (C2).
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 22 BBCH 65 BBCH 65 BBCH 79 BBCH 79