Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 44.220.181.180
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 19
Česká verze  English version  Deutsche Version

Papaver rhoeas L.

Mák vlčí

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Common poppy,
corn poppy
Slovenský název: Mak vlčí
Německý název: Klatsch-Mohn
Kód Bayer (EWRS): PAPRH
Čeleď: Papaveraceae / Makovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý druh s větveným kůlovým kořenem, ronící ze všech částí bílé mléko. Lodyha je přímá, 20 – 90 cm vysoká, hustě odstále štětinatá. Spodní listy řapíkaté, horní přisedlé, v obrysu podlouhlé, 1-2x peřenodílné až peřenosečné, s úkrojky ostře zubatými; koncový úkrojek lodyžních listů obvykle větší než úkrojky postranní. Květy na dlouhých přitiskle nebo odstále štětinatých stopkách. Korunní lístky červené, na bázi často s tmavofialovou až černou skvrnou, za květu se překrývající, vnější nápadně širší než vnitřní. Bliznový terč plochý nebo vypouklý, s (6 -) 8 – 10 (- 18) laloky, které se svými okraji za zralosti překrývají. Plodem je lysá, obvejčitá tobolka, s otvory pod bliznou, kterými vypadávají dozrálá semena. Semena jsou ledvinovitá, matná, asi 1 mm dlouhá, šedohnědá, se zřetelně síťovaným povrchem a čtvercovými políčky.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od května do července a jednotlivě až do podzimu. Na jedné rostlině dozrává 10 000 – 20 000 semen, s poměrně dlouhou a nepravidelnou dormancí, která mohou vzcházet během celého roku, i za nízkých teplot půdy. Vzchází dobře i z povrchu půdy. V půdě mají semena dlouhou životnost. Vedle přirozeného vysemenění na stanovišti se může šířit též osivem.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířen v Evropě (kromě nejsevernější), Malé Asii, severní Africe. Zavlečen do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. U nás je hojně rozšířen v teplejších územích státu, ve vyšších polohách ojediněle a okrajově zavlékán. Roste na rumištích, okrajích komunikací, polích a jinak antropicky ovlivněných územích na bazických až mírně kyselých půdách. Zapleveluje zejména obiloviny a ozimou řepku, méně okopaniny a víceleté pícniny. Významný plevelný druh nižších oblastí, jeho výskyt poslední dobou narůstá. Korunní lístky se používají v lékařství i lidovém léčitelství. Hlavní alkaloid je rheadin. Je nežádoucí příměsí v píci.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 19 BBCH 31 BBCH 51 BBCH 65 BBCH 97