Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 44.210.85.190
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 29
Česká verze  English version  Deutsche Version

Polygonum aviculare L.

Truskavec ptačí

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Rdesno ptačí
Anglický název: Knotgrass,
doorweed
Slovenský název: Stavikrv vtáčí
Německý název: Vogel-Knöterich
Kód Bayer (EWRS): POLAV
Čeleď: Polygonaceae / Rdesnovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý plevelný druh. Lodyha je již odspodu silně rozvětvená, plazivá či vystoupavá, zřídka přímá, často vytvářející husté koberce. Listy jsou podlouhlé až kopinaté nebo čárkovité, s dřípenými suchomázdřitými botkami, přisedlé. Z paždí listů vyrůstají drobné, bělavé nebo narůžovělé kvítky, zpravidla po 3 až 5 v úžlabních svazečcích, na kratičkých stopkách. Plody jsou trojboké, hnědé až hnědočerně zbarvené nažky, s ostrými hranami, 2 – 3 mm dlouhé; povrch nažek je jemně dolíčkovaný, slabě lesklý; často nažky zůstávají pokryty zaschlým šedozeleným až šedohnědým okvětím.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny hojně kvetou od června do pozdního podzimu. Na jedné rostlině dozrává průměrně 125 – 200 nažek (ale též až 2 000 nažek), které jsou dlouze dormantní a hromadně klíčí a vzcházejí zjara, po přezimování. Rostliny vzešlé na podzim mohou za mírné zimy přezimovat. Šíří se kompostem, hnojem aj.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířeno po celém světě, vzácněji nebo zcela chybí v tropických a subtropických oblastech. U nás se vyskytuje od nížin až po horské oblasti, zde zejména na antropických stanovištích. Dává přednost kyprým, vlhčím, na dusík bohatým půdám. Na vhodných stanovištích vytváří rozsáhlé porosty, často mohutných jedinců. Je však ale nenáročné, houževnaté a snáší i sešlapování. Roste na rumištích, kompostech, navážkách, polích, zahradách, v trávnících, u cest, mezi dlažbou, na hřištích aj. Na polích se vyskytuje ve všech plodinách v přízemní vrstvě. Patří mezi středně škodlivé plevelné druhy. Má léčivé účinky.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 25 BBCH 65 BBCH 65 BBCH 85 BBCH 85