Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 34.239.176.54
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 31
Česká verze  English version  Deutsche Version

Setaria pumila (POIRET) R. et SCH.

Bér sivý

Vědecká synonyma: Setaria glauca auct.
Česká synonyma:
Anglický název: Yellow bristle-grass
Slovenský název: Mohár sivý
Německý název: Fuchsrote Borstenhirse,
Gelbe Borstenhirse
Kód Bayer (EWRS): SETPU
Čeleď: Poaceae / Lipnicovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý pozdní jarní plevelný druh. Vytváří svazčitý kořenový systém. Stébla šedozelená, poléhavá nebo kolénkatě vystoupavá, 5 – 50 (-100) cm vysoká, někdy dole rozvětvená, hladká, pod latou slabě drsná. Hladké oblé pochvy listů jsou otevřené a v ústí je nahrazen jazýček krátkými chloupky, nad nimiž vyrůstají zespodu listové čepele dlouhé, odstávající chlupy, ouška chybějí (obr.). Listové čepele 5 – 8 mm široké, na lící drsné, na bázi a na kraji brvité, dlouze zašpičatělé. Lichoklas přímý, hustý, nepřetrhovaný, nejčastěji vejčitě válcovitý. Štětinky pod klásky zoubkatě drsné, s osténky nahoru obrácenými (při protahování mezi prsty odzdola nahoru je lichoklas hladký), dvakrát až třikrát delší než klásky, žlutočervené až rezavé. Klásky žlutavě až šedivě zelené, vejčité, asi 3 mm dlouhé. Plucha i pluška příčně svraskalé. Obilky oválně vejčité, zploštělé, 2 – 3,5 mm dlouhé a asi 2 mm široké, na svrchu vypuklé, naspodu ploché, jemně bradavičnaté, žlutozelené, obalené v pluchách.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze semeny. Jedna rostlina vytváří až přes 1000 obilek. Po dozrání jsou obilky dlouze dormantní a vzcházejí až později na jaře při vyšších teplotách půdy, nejlépe z hloubky 2 – 5 cm. Rostliny kvetou postupně od července do podzimu. Do polí a zahrad je rozšiřován nejčastěji osivem, nářadím, statkovými hnojivy, balíčkovanou sadbou a pokud se na daných pozemcích pěstují převážně širokořádkové kultury s nezapojenými porosty, snadno rostliny vysemeňují a obilky vydrží v půdní zásobě a zaplevelují následné plodiny.
Rozšíření a hospodářský význam: Kosmopolit domácí v teplém a mírném pásu obou polokoulí. U nás roste roztroušeně v celém státě, převážně v teplejších oblastech nížin až pahorkatin, zvláště na lehčích půdách. Roste na polích, zahradách, úhorech, ve vinicích, na holých místech v trávnících, rumištích apod. Zapleveluje hlavně jednoleté širokořádkové plodiny. V teplých oblastech může být významným a nebezpečným plevelem. Obilky jsou dobré jako zob pro ptáky a může se jich použít i na výrobu lihu. Mladé rostliny mohou být zkrmovány nebo spásány zvířaty (zvláště ovcemi). Po odkvětu je tuhý a draslavé štětinky způsobují u dobytka záněty.
BBCH 00 BBCH 11 BBCH 14 BBCH 35 BBCH 65 BBCH 85 detail báze listové čepele