Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 34.239.176.54
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 29
Česká verze  English version  Deutsche Version

Thlaspi arvense L.

Penízek rolní

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Field pennycress
Slovenský název: Peniažtek roľný
Německý název: Acker-Hellerkraut
Kód Bayer (EWRS): THLAR
Čeleď: Brassicaceae / Brukvovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý, zřídka dvouletý, svěže až žlutavě zelený plevelný druh s tenkým vřetenovitým kořenem. Lodyha 10 – 40 (- 60) cm vysoká, obvykle od dolní třetiny větvená, řidčeji jednoduchá, hranatá, za sucha rýhovaná, lysá. Přízemní listy úzce obvejčité nebo podlouhlé, celokrajné nebo oddáleně vykrajovaně zubaté, řapíkaté, netvoří listovou růžici; lodyžní listy podlouhle kopinaté až podlouhlé, přisedlé, úzkými špičatými oušky objímavé. Oboupohlavné, dvouobalné, čtyřčetné bílé květy jsou sestaveny v bohaté hroznovité květenství. Bílé lístky korunní jsou až 2x delší než žlutozelené, rozevřené lístky kališní. Plodem je vejčitě okrouhlá, plochá, lemovaná šešulka, obsahující zpravidla 10 semen. Semena jsou v obrysu oválná, zploštělá, 1,5 – 2 mm dlouhá, na jednom konci hubičkovitá, hnědočerná až fialově černá, s kovovým leskem. Na povrchu mají 5 – 7 vroubkovaných rýh, probíhajících paralelně s obrysem.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvetení probíhá od časného jara do pozdního podzimu. Na jedné rostlině dozrává 500 – 2 000 semen. Čerstvě dozrálá semena klíčí nepravidelně v závislosti na podmínkách při dozrávání a klíčení. Méně vyzrálá semena klíčí obvykle lépe než semena plně dozrálá. Semena vzcházejí z povrchu půdy a z hloubky nejvýše 5 cm v průběhu celého roku (s maximem v březnu až květnu a říjnu až listopadu). Hlavním zdrojem šíření je vysemeňování na stanovišti, dále se šíří též hnojem či kompostem.
Rozšíření a hospodářský význam: Evropa s výjimkou arktického pásu a nejjižnějších oblastí ve Středozemí. V asijské části Ruska mezi 50 – 60° s.š., na východ do Japonska a Číny; Pamír, jižní podhůří Himaláje. Zdomácnělý v Severní Americe. U nás se vyskytuje hojně v celém území od nížin až po horní hranici polních kultur, ve výše položených oblastech už jen ojediněle a často přechodně. Roste na polích, zahradách, úhorech, okrajích silnic a cest, rumištích, skládkách aj. Půdy nejlépe živinami bohaté, a humózní, obvykle slabě kyselé, kypřené i ulehlé různého mechanického složení. Zapleveluje v podstatě všechny plodiny, zvláště okopaniny, zeleninu, řepku ozimou, ale je konkurenčně významný i na začátku vegetace obilnin. Patří mezi méně nebezpečné plevele. Nejvíce škodí v zavlažovaných zeleninách na polích, zahradách i sklenících. Hostí četné choroby a škůdce brukvovitých plodin. Rostliny mají česnekovou příchuť a jsou nežádoucí příměsí v píci.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 18 BBCH 19 BBCH 51 BBCH 65 BBCH 73 BBCH 81