Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.229.117.191
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 36
Česká verze  English version  Deutsche Version

Setaria verticillata (L.) P.B.

Bér přeslenitý

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Rough bristle-grass
Slovenský název: Mohár praslenatý
Německý název: Kletten-Borstenhirse,
Quirlige Borstenhirse
Kód Bayer (EWRS): SETVE
Čeleď: Poaceae / Lipnicovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý pozdní jarní, obvykle šedozelený, trsnatý plevelný druh. Zakořeňuje v ornici jemnými svazčitými kořeny. Stébla jsou přímá nebo vystoupavá, 20 – 60 cm vysoká, dole hladká, nahoře drsná. Pochvy listů jsou hladké nebo slabě drsné, jazýček je nahrazen řadou chloupků, ouška chybějí (obr.). Ploché, lysé listové čepele jsou na líci a okrajích draslavé. Přímý, naspodu přeslenitě přetrhovaný lichoklas je až 10 cm dlouhý, tvořený klásky zasazenými mezi zelenavé štětinky. Štětinky 3 – 5 x delší než klásky, s ostrými zoubky, dolů směřujícími. Proto je lichoklas při protahování mezi prsty odzdola nahoru drsný. Klásky elipsoidní, plevy i pluchy bezosinné. Pluchaté člunkovité okoralé obilky jsou asi 3 mm dlouhé, bělavé až nazelenale žluté, pevně obalené v tvrdé, jemně tečkované pluše.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvete od července do podzimu a na jedné rostlině dozrává až přes tisíc obilek. Hromadně klíčí až později na jaře, při vyšších teplotách půdy. Na pole se šíří především špatně vyčištěným osivem, neošetřovanými statkovými hnojivy. Obilky se snadno roznášejí i přichycováním na oděv člověka či srst zvířat.
Rozšíření a hospodářský význam: Druh je rozšířen v celém mírném a subtropickém pásu země. U nás je místy hojný, zvláště na úrodnějších půdách v teplejších oblastech. Roste na polích, zahradách, vinicích, rumištích, u cest a na jiných, především vlhčích stanovištích. Zapleveluje hlavně okopaniny, zeleniny a ostatní širokořádkové plodiny.
BBCH 00 BBCH 00 BBCH 12 BBCH 14 BBCH 34 BBCH 63 BBCH 85 BBCH 89 detail báze listové čepele