Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.229.117.191
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 31
Česká verze  English version  Deutsche Version

Setaria viridis (L.) P.B.

Bér zelený

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Green bristle-grass
Slovenský název: Mohár zelený
Německý název: Grüne Borstenhirse
Kód Bayer (EWRS): SETVI
Čeleď: Poaceae / Lipnicovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý pozdní jarní, řídce až hustě trsnatý plevelný druh s jemnými svazčitými kořeny. Stébla jsou přímá, často poléhavá, kolénkatě vystoupavá, dole hladká, nahoře drsná, 10 – 50 cm vysoká. Listová pochva je lysá, hladká. Jazýček je nahrazen věnečkem jemných chloupků, ouška chybějí (obr.). Listová čepel plochá, čárkovitě kopinatá, na líci slabě, na kraji ostře drsná, na rubu hladká. Lichoklas válcovitý, 3 – 10 cm dlouhý, hustý, po vymetání je zelený, štětiny později žloutnou až fialovějí. Štětiny 5 – 10 mm dlouhé, osténky na štětinách vzhůru směřující, proto lichoklas zdola nahoru hladký. Klásky 2 mm, elipsoidní. Pluchaté obilky jsou vejčité, zašpičatělé, lesklé, bělavé až žlutohnědé, asi 2,2 mm dlouhé.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvete od července do podzimu a na jedné rostlině dozrává až několik tisíc obilek. Hromadně klíčí později na jaře, až při vyšších teplotách půdy, nejlépe z hloubky 2 až 5 cm. Obilky jsou zanášeny nejčastěji znečištěným osivem, statkovými hnojivy, balíčkovanou sadbou apod.
Rozšíření a hospodářský význam: Domácí je v Evropě, sev. Africe a v mírné Asii. Zavlečen do Sev. Ameriky. U nás se vyskytuje zvláště v teplých oblastech, na lehčích půdách, polích, úhorech, vinicích, rumištích, podél cest apod. Zapleveluje převážně okopaniny a zeleniny.
BBCH 00 BBCH 14 BBCH 15 BBCH 33 BBCH 65 BBCH 75 BBCH 81 detail báze listové čepele