Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.141.41.187
Server: 81.0.232.118
www.jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 3
Česká verze  English version  Deutsche Version

Kochia scoparia (L.) SCHRADER

Bytel metlatý

Vědecká synonyma: Bassia scoparia (L.) VOSS
Česká synonyma:
Anglický název: Mock cypress,
kochia
Slovenský název: Kochia metlovitá
Německý název: Besen-Radmelde,
Sommerzypresse
Kód Bayer (EWRS): KCHSC
Čeleď: Chenopodiaceae / Merlíkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletá, obvykle šedozelená, někdy načervenalá bylina, s větveným, nehlubokým kořenem. Lodyhy (10-) 20 – 100 (-150) cm vysoké, silné, naspodu dřevnatějící, bohatě větvené, i s větvemi v mládí hustě kadeřavě chlupaté, později řídce chlupaté až lysé, oblé nebo mělce rýhované. Listy střídavé, čárkovité až úzce podlouhlé, až 65 mm dlouhé, 2 – 5 mm široké, ploché, se zřetelnou střední žilkou, dlouze špičaté, zúženou bází přisedlé nebo až krátce řapíkaté. Květy na bázi s řídkým nebo hustým věnečkem chlupů, zřídka bez něho, po 1 (-2) v paždí listů, většinou netvoří zřetelně oddělená květenství. Okvětí většinou lysé, jen na okraji brvité, okvětních cípů 5, v horní části dovnitř sehnutých; tyčinek 5; blizny 2, ± dlouze papilnaté, červené. Semeno smáčklé, v obrysu okrouhlé, hladké, asi 2 mm velké, černohnědé.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvete od července do října. Rostliny pravidelně a bohatě plodí. Plody nemají vyvinut výrazný klíční odpočinek a hned po uzrání klíčí hromadně v širokém rozmezí teplot. Plody zrají až v říjnu a pomalu vysemeňují až do jara. Plody, které se dostanou do půdy krátce po uzrání, mohou ještě vzejít na podzim, avšak klíční rostliny přes zimu hynou. Hromadné vzcházení potom nastává až od poloviny dubna. Lehké plody jsou šířeny větrem i vodou, ale hlavní podíl na jejich šíření má člověk. K nám se šíří s obilím, olejninami, osivem a vzácněji i jinak. V posledních desetiletích se intenzivně šíří železniční dopravou. Významným zdrojem šíření diaspor (subsp. scoparia) bývají také zahrádky s pěstovanými okrasnými kultivary, které velmi často zplaňují a v okolí výsadeb se rychle rozšiřují.
Rozšíření a hospodářský význam: Původní pravděpodobně od jihovýchodní Evropy přes jižní část bývalého SSSR, Střední Asii a Sibiř po Dálný Východ, dále v Malé Asii, Iránu, Pákistánu, Indii, Mongolsku, Číně a v Japonsku. Zavlečen a zdomácnělý v jižní a střední Evropě, severní a jižní Africe, v Severní a Jižní Americe, v Austrálii a na Novém Zélandě. U nás se vyskytuje na ruderálních (zejména železniční nádraží, náspy a kolejiště, dopravní cesty, rumiště, skládky apod.) a vzácně i segetálních stanovištích (především kultury okopanin) v kukuřičné a řepařské výrobní oblasti. Jedná se o cizí expanzivní plevel, šířící se z ruderálních stanovišť v nejteplejších územích ČR do polních kultur. Rostlina se v nominálním poddruhu často pěstovala a dodnes pěstuje na zahrádkách, záhonech, na hřbitovech, a to většinou v pyramidální odrůdě var. trichophylla – tzv. letní cypřišek.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 19 BBCH 32 BBCH 35 BBCH 65 BBCH 65 - detail květů BBCH 65 BBCH 85